See engruixir on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "engruiximent"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "en-",
"3": "gruix",
"4": "-ir"
},
"expansion": "en- + gruix + -ir",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From en- + gruix + -ir.",
"forms": [
{
"form": "engruixeixo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixit",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-3",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ca-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engruixir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "engruixint",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "engruixit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixits",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixides",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixeixo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixeixes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixeix",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "engruixiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixeixen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixies",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixíem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixíeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixiré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixiràs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixirà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixirem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixireu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixiran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixires",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixírem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "engruixíreu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixiren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixiria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixiries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixiria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixiríem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixiríeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixirien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixeixi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixeixis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixeixi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixeixin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixissis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixíssim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixíssiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixissin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixeix",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixeixi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixeixin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
},
{
"form": "no engruixeixis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "no engruixeixi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "no engruixim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no engruixiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "no engruixeixin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "engruixir (first-person singular present engruixeixo, first-person singular preterite engruixí, past participle engruixit)",
"name": "ca-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ca-conj"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Catalan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Catalan terms prefixed with en-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Catalan terms suffixed with -ir",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Catalan third conjugation verbs with -eix-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to thicken (to make wider)"
],
"id": "en-engruixir-ca-verb-Tmb7xCMO",
"links": [
[
"thicken",
"thicken"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to thicken (to make wider)"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Catalan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Catalan terms prefixed with en-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Catalan terms suffixed with -ir",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Catalan third conjugation verbs with -eix-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to thicken (to become wider)"
],
"id": "en-engruixir-ca-verb-Lg29SzPj",
"links": [
[
"thicken",
"thicken"
]
],
"raw_glosses": [
"(reflexive) to thicken (to become wider)"
],
"tags": [
"reflexive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[əŋ.ɡɾuˈʃi]",
"tags": [
"Balearic",
"Central"
]
},
{
"ipa": "[eŋ.ɡɾujˈʃiɾ]",
"tags": [
"Valencia"
]
}
],
"word": "engruixir"
}
{
"categories": [
"Catalan entries with incorrect language header",
"Catalan lemmas",
"Catalan terms prefixed with en-",
"Catalan terms suffixed with -ir",
"Catalan terms with IPA pronunciation",
"Catalan third conjugation verbs",
"Catalan third conjugation verbs with -eix-",
"Catalan verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "engruiximent"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "en-",
"3": "gruix",
"4": "-ir"
},
"expansion": "en- + gruix + -ir",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From en- + gruix + -ir.",
"forms": [
{
"form": "engruixeixo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixit",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-3",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ca-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engruixir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "engruixint",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "engruixit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixits",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixides",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixeixo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixeixes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixeix",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "engruixiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixeixen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixies",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixíem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixíeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixiré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixiràs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixirà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixirem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixireu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixiran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixires",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixírem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "engruixíreu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixiren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixiria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixiries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixiria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixiríem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixiríeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixirien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixeixi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixeixis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixeixi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixeixin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixissis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixíssim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixíssiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "engruixissin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "engruixeix",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixeixi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "engruixim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "engruixiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "engruixeixin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
},
{
"form": "no engruixeixis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "no engruixeixi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "no engruixim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no engruixiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "no engruixeixin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "engruixir (first-person singular present engruixeixo, first-person singular preterite engruixí, past participle engruixit)",
"name": "ca-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ca-conj"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Catalan transitive verbs"
],
"glosses": [
"to thicken (to make wider)"
],
"links": [
[
"thicken",
"thicken"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to thicken (to make wider)"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Catalan reflexive verbs"
],
"glosses": [
"to thicken (to become wider)"
],
"links": [
[
"thicken",
"thicken"
]
],
"raw_glosses": [
"(reflexive) to thicken (to become wider)"
],
"tags": [
"reflexive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[əŋ.ɡɾuˈʃi]",
"tags": [
"Balearic",
"Central"
]
},
{
"ipa": "[eŋ.ɡɾujˈʃiɾ]",
"tags": [
"Valencia"
]
}
],
"word": "engruixir"
}
Download raw JSONL data for engruixir meaning in All languages combined (8.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-29 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (cdfa371 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.